Ünlü Ekonomist Uyardı! Parasını Buraya Yatıranlar Kaybedecek

Son faiz kararının ardından, ekonomist Atilla Yeşilada önemli bir değişiklik bekliyor. Gayrimenkul yatırımcılarını uyararak, “Borsada altın bir dönem başlıyor gibi görünüyor. BIST100 endeksi, dolar bazında yaklaşık %50 oranında prim yapabilir” diyor.
Gayrimenkule yatırım yapanların kaybedeceğine dikkat çeken Atilla Yeşilada, “Bence artık borsada altın bir dönem başladı. BIST100 endeksinin dolar bazında bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 civarında prim yapabileceğini düşünüyorum” dedi.

Dövizin yükselişini beklemenin mantıksız olduğunu düşünen Yeşilada, “Türkiye’nin eurobondları uzun vadeli ve muhafazakar düşünen yatırımcılar için cazip bir alternatif olabilir” ifadesini kullanıyor. Ancak, artık bu kadar cazip olmadığını da belirtiyor ve yerine TL varlıkları ve Türk lirası finansal varlıklarının konuşulması gerektiğini vurguluyor.

Konut piyasasında yavaşlama yaşandığını ve konut fiyatlarının enflasyonun gerisine düştüğünü söyleyen Yeşilada, gayrimenkul veya arsa gibi yatırım seçeneklerinin geri planda kalabileceğini öngörüyor. İkinci el otomobil piyasasında da büyük bir fiyat düşüşü beklediğini ifade ediyor.

Yeşilada, mevduat faizlerinin artması durumunda yatırımcıların genellikle borsadan çıkıp TL mevduata yönelebileceğini öngörüyor. Türkiye’nin istikrara kavuşması durumunda ise şirketlerin kar üretiminde yavaşlama olabileceğini, ancak borsanın yükselebileceğini düşünüyor.

Yatırımcılara dikkatli olmaları çağrısında bulunan Yeşilada, Türkiye’nin kredi notunun yükselmesi durumunda hisse senetlerinin prim yapabileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x